J.Malki (Izrael)

Společnost J.Malki byla založena jako rodinná firma před 200 lety, kdy bylo vyvinuto první bylinné mýdlo, recept se předával z otce na syna a postupně se sortiment vyráběných produktů rozšiřoval. Výrobky obsahují vysoký podíl minerálních solí a bahna a jsou vhodné zejména pro problematickou pokožku. Podnik J.Malki je umístěn v zemědělské oblasti Beit-Dagan a obklopen poli a plantážemi. Výrobní prostory o rozloze 1350 m² jsou částí území, velikého 15000 m², jež je určeno pro pěstování a šlechtění léčivých rostlin pro bylinná mýdla. Produkty firmy Malki neobsahují živočišné tuky, detergenty ani chemikálie. V současné době firma vyváží produkty do více než 16 ti zemí světa. Pro svoji vysokou kvalitu je používá i Britská královská rodina. 

Mtrvé moře je bezodtokové slané jezero. Jeho hladina leží skoro 400 metrů pod úrovní Středozemního moře a je nejníže položené místo na zemském povrchu.Hraničí s Palestinou, Izraelem a Jordánskem.Mrtvé moře je dlouhé 75 km, v nejširším místě měří 15 km, s celkovou rozlohou přes 1000 km2 a s největší hloubkou 185 m.  Dalším superlativem tohoto místa je hustota vody. Mrtvé moře je 10krát slanější než jiná moře a oceány.
 

V hebrejštině je Mrtvé moře nazýváno Yam ha-Melah, což znamená „Moře soli" nebo Yam ha-Mavet, což se překládá jako „Moře smrti". V arabštině se nazývá Al Bahr al Mayyit, tedy „Mrtvé moře" nebo méně často Bahr Lut, překládáno jako „Lotovo moře".
Jméno je odvozeno ze skutečnosti, že vysoká koncentrace solí způsobila, že živé organismy v těchto vodách nemají šanci na přežití. Obsah soli v moři se mění podle toho, jaká je zrovna aktuální hladina moře, ale pohybuje se v desítkách procent. Mrtvé moře obsahuje tak obrovské množství solí, že v ní nežijí vůbec žádné ryby, ale jen 11 druhů vysoce specializovaných mikroorganismů.

Mrtvé moře je jedinečné především vysokým obsahem rozpuštěných solí - plných 33%. Z nich polovinu tvoří chlorid hořečnatý, čtvrtinu chlorid sodný, osminu chlorid vápenatý, 4% uhličitan draselný (potaš), zbytek tvoří bromidy, zinek, železo a síra. Komu je to málo, může si dopřát koncentrát - proslulé tmavé bahno, které posiluje krevní oběh a vlasy a absorbuje škodlivé toxiny.

copyright © 2007 Jan Markup